SEDA SAYDAM KİMDİR?

Özel İhsan Çizakça Kolejini bitirdi. İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Fakültesi’den mezun oldu. Ardından 3,5 yıl Polimoda’da Tekstil Tasarımı okudu. (Moda tasarımı ile sıkça karıştırılan ancak hiç ilgili olmayan bu bölümde kumaşın A’dan Z’ye nasıl tasarlanacağını öğrendi. Kumaşın, rengine, desenine, tuşesine, hikayesine, kumaşın nerede nasıl kullanılacağına, kumaş koleksiyonunun hangi öğelerden oluşacağına, kumaşların yapısına karar veren kişi oldu.)

2005 yılında Türkiye’ye döndü ve aile şirketi olan Saydam Tekstil’de çalışmaya başladı. İlk görevi, bir tekstil tasarımcısı olarak Saydam Tekstil’in koleksiyonlarından sorumlu olmaktı. 2007 yılında Saydam Tekstil’in koleksiyon ekibini kurdu.

Seda Saydam’ın başında olduğu bu koleksiyon ekibi satın alma biriminden, ÜR-GE ekibine kadar Saydam’ın bir parçası olan tüm personele oluşturulan “Collection Book”lar sayesinde bir kumaş koleksiyonunun ne demek olduğu ve nasıl olması gerektiğini anlattı. Her bir kumaşın yaratım sürecinde nelerden ilham alarak yola çıktıklarından başlayan bir hikaye yarattı. Kullanılması gereken ipliklere kadar kendisinin karar verdiği özel kumaş seçkileri oluşturdu ve bu kumaş seçkilerinin içerisinde Saydam klasiklerine de yer verdi. Koleksiyon ekibini yönettiği bu süreçte Işık Üniversitesi’nden en iyi kumaş tasarımcısı ödülünü aldı.

Saydam’da görev aldığı son 3 yılda; yurt dışı agentlarına trendleri anlatan sunumlar yapmaya başladı ve kurumun artistik direktörü unvanını aldı. Yani Saydam tekstilde yer alan bir kumaş kartelasına kumaşların diziliminden başlayıp, bir müşteriye yapılan sunuma kadar tüm görsel çalışmaların tek sorumlu ve yetkilisi haline geldi.

Bir Saydam Festivali düzenledi, Saydam Tekstil bünyesinde çalışan mavi yakalı çalışanlar için bir çok ilke imza attı (Bir moda tasarımcısıyla - Gamze Saraçoğlu- iş birliği yaparak özel iş kıyafetleri tasarlanmasını sağladı, yine çalışanlar için motivasyon aktiviteleri düzenledi, çalışanlar için gürültü önleyen kulaklıklarda müzik çalışmasını sağladı)...

Sonrasında ise kendi markasını yaratmaya karar verdi çünkü böylesine güçlü bir aile şirketinde tüm görsel yönetmenlikten sorumlu olmak ve halen yürütmekte olduğu Saydam Tekstil Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi ona yetmez hale gelmişti… İçinde ki yaratma güdüsünü dizginleyemeyen Seda Saydam bu kez kendi kanatlarıyla uçmaya karar verdi. Bu kez kumaşı farklı materyaller ile buluşturmak ve kendi yaratıcığını ön plana çıkartmak istedi. Saydam Tekstil bünyesinde ki operasyonel görevlerinden elini eteğini çekti ve yepyeni bir heyecanla dünyaya getirdiği harika ve cinsiyetsiz çantalar tasarladığı SOCTET için kolları sıvadı.

SOCTET

SOCTET, sektöründe öncü bir marka olan Saydam Tekstil’in kumaş tasarımcısı Seda Saydam tarafından İstanbul’da 2017 yılında kurulmuştur.

Kendi tasarımlarını özgür ve lider ruhlu insanlarla paylaşmak istemesiyle kurduğu markası SOCTET, özgün ve çoklu hayat akımına ayak uyduran kişiler için kurulmuş tasarım markasıdır.

SOCTET ilk hedefi yaratıcı ve farklı çantaları, hayatın günlük hızına ayak uydurabilen, fonksiyonel, rahat, aynı zamanda tarzından ödün vermeyen kadın ve erkekler için tasarlanmıştır.